Gallery - en to id_ID translation catalogue (293 entries)

en:  sign up to get your API key
id_ID:  daftar untuk mendapatkan kunci API Anda

en: "Order" field on the gallery edit page
id_ID: kolom "Pesan" pada halaman edit galeri

en: %s Settings
id_ID: %s Pengaturan

en: %s is required.
id_ID: %s diperlukan.

en: A list or dropdown of Gallery categories.
id_ID: Daftar atau menu tarik-turun kategori Galeri.

en: A new slider is added.
id_ID: Slider baru ditambahkan.

en: Activate
id_ID: Mengaktifkan

en: Activate Now
id_ID: Sekarang aktif

en: Add Gallery Category
id_ID: Tambahkan Kategori Galeri

en: Add Media
id_ID: Tambahkan Media

en: Add New Gallery
id_ID: Tambahkan Galeri Baru

en: Add New Gallery Category
id_ID: Tambahkan Baru Galeri Kategori

en: Add a gallery cover including featured image, description, and a link to your single gallery using the following shortcode:
id_ID: Menambahkan penutup galeri termasuk gambar fitur, deskripsi, dan link ke galeri tunggal Anda menggunakan shortcode berikut:

en: Add a single gallery with images to your posts, pages, custom post types or widgets by using the following shortcode:
id_ID: Menambahkan sebuah galeri tunggal dengan gambar untuk posting, halaman, jenis posting kustom atau widget dengan menggunakan shortcode berikut:

en: Adjust these values based on the number of columns in your gallery. This won't effect the full size of your images in the lightbox.
id_ID: Menyesuaikan nilai-nilai ini didasarkan pada jumlah kolom dalam galeri anda. Ini tidak akan mempengaruhi ukuran penuh gambar Anda dalam lightbox.

en: Albums Displaying
id_ID: Menampilkan Album

en: All Gallery Categories
id_ID: Semua Kategori Galleri

en: All images were updated.
id_ID: Semua gambar yang diperbarui.

en: Alt Text
id_ID: Alt Teks

en: Apply
id_ID: Menerapkan

en: Are you sure you want to install demo data?
id_ID: Apakah Anda yakin Anda ingin menginstal data yang demo?

en: Are you sure you want to remove demo data?
id_ID: Apakah Anda yakin ingin menghapus data demo?

en: Arrange Albums by
id_ID: Mengatur Album oleh

en: Arrange Images by
id_ID: Atur Gambar dengan

en: Ascending (e.g. 1, 2, 3; a, b, c)
id_ID: Naik (misalnya 1, 2, 3, a, b, c)

en: Attach
id_ID: Melampirkan

en: Author
id_ID: Penulis

en: Back Link
id_ID: Back link

en: Back Link URL
id_ID: Tautan URL Kembali

en: Back Link with Shortcode
id_ID: Back Link dengan pendek

en: Base page where all existing galleries will be displayed.
id_ID: halaman dasar di mana semua galeri yang ada akan ditampilkan.

en: Below images
id_ID: Gambar di bawah ini

en: Bulk Actions
id_ID: Aksi besar

en: Bulk Select
id_ID: massal Pilih

en: Button Text
id_ID: Teks Tombol

en: Can not get demo data.
id_ID: tidak bisa mendapatkan data demo.

en: Cancel Selection
id_ID: Batal Seleksi

en: Center
id_ID: Tengah

en: Click to create a new slider using gallery images. Slider plugin is required.
id_ID: Klik untuk membuat slider baru menggunakan gambar galeri. Plugin slider diperlukan.

en: Close
id_ID: Dekat

en: Close notice
id_ID: Tutup pemberitahuan

en: Column
id_ID: Kolom

en: Column Alignment
id_ID: Penjajaran Kolom

en: Comment count
id_ID: jumlah komentar

en: Counter
id_ID: Melawan

en: Cover
id_ID: Penutup

en: Cover Image Border
id_ID: Penutup Gambar Berbatasan

en: Cover Image Border Color
id_ID: Penutup gambar Warna Berbatasan

en: Cover Image Border Size
id_ID: Penutup Ukuran Gambar Border

en: Cover Image Size
id_ID: Ukuran Penutup gambar

en: Cover Settings
id_ID: Pengaturan penutup

en: Cover image border width (default is %s).
id_ID: Lebar batas gambar sampul (standarnya adalah %s).

en: Create New Slider
id_ID: Buat Penggeser Baru

en: Create Slider
id_ID: Buat Slider

en: Crop Cover Images
id_ID: Gambar Cover Crop

en: Crop Images
id_ID: Gambar tanaman

en: Crop Position
id_ID: Posisi tanaman

en: Custom
id_ID: Adat

en: Custom Code
id_ID: Kode kustom

en: Custom Cover Image Size
id_ID: Kustom Sampul Ukuran Gambar

en: Custom Image Size
id_ID: Ukuran kustom Gambar

en: Custom image size was changed. You need to update gallery images.
id_ID: ukuran gambar kustom berubah. Anda perlu memperbarui gambar galeri.

en: Date
id_ID: Tanggal

en: Delete Permanently
id_ID: Hapus secara permanen

en: Delete Selected
id_ID: Hapus yang Dipilih

en: Delete demo data and restore old plugin settings.
id_ID: Hapus demo data dan mengembalikan pengaturan plugin tua.

en: Delete from Gallery
id_ID: Hapus dari Galeri

en: Demo Data
id_ID: data yang demo

en: Demo data have already been removed.
id_ID: Data demo telah dihapus.

en: Demo data installed successfully.
id_ID: Data demo berhasil diinstal.

en: Demo data successfully removed.
id_ID: Data demo berhasil dihapus.

en: Demo settings already installed.
id_ID: pengaturan demo sudah terpasang.

en: Descending (e.g. 3, 2, 1; c, b, a)
id_ID: Menurun (misalnya 3, 2, 1; c, b, a)

en: Description
id_ID: Deskripsi

en: Deselect
id_ID: hapus

en: Dimensions
id_ID: Ukuran

en: Disable Fancybox
id_ID: Nonaktifkan Fancybox

en: Display Arrows
id_ID: Panah Tampilan

en: Display an album image with the description and the link to a single gallery page
id_ID: Menampilkan gambar album dengan deskripsi dan link ke halaman galeri tunggal

en: Display as dropdown
id_ID: Tampilkan sebagai menu tarik-turun

en: Displays the latest galleries and a link to the Galleries page.
id_ID: Menampilkan galeri terbaru dan tautan ke halaman Galeri.

en: Do you want to install demo content and settings for %s now?
id_ID: Apakah Anda ingin menginstal konten demo dan pengaturan untuk %s sekarang?

en: Download Button
id_ID: Tombol Unduh

en: Edit
id_ID: mengedit

en: Edit &#8220;%s&#8221;
id_ID: Mengedit & # 8220; %s & # 8221;

en: Edit Attachment Info
id_ID: Info mengedit Lampiran

en: Edit Gallery
id_ID: Mengedit Galeri

en: Edit Gallery Category
id_ID: Edit Kategori Galleri

en: Edit Image Info
id_ID: Info mengedit Gambar

en: Edit more details
id_ID: Mengedit rincian lebih lanjut

en: Edit slider
id_ID: Penggeser edit

en: Empty Trash
id_ID: Sampah kosong

en: Enable Lightbox
id_ID: aktifkan Lightbox

en: Enable cover images border using the styles defined for Image Border Size and Color.
id_ID: Aktifkan gambar sampul perbatasan menggunakan gaya yang ditetapkan untuk Ukuran Gambar Berbatasan dan Warna.

en: Enable images border using the styles defined for Image Border Size and Color options.
id_ID: Aktifkan batas gambar dengan menggunakan gaya yang ditentukan untuk opsi Ukuran dan Warna Batas Gambar.

en: Enable pagination for images to limit number of images displayed on a single gallery page.
id_ID: Aktifkan pagination untuk gambar untuk membatasi jumlah gambar yang ditampilkan pada halaman galeri tunggal.

en: Enable social sharing buttons in the lightbox.
id_ID: Aktifkan tombol berbagi sosial di lightbox.

en: Enable to apply ShortPixel optimizer to gallery images.
id_ID: Aktifkan untuk menerapkan pengoptimal ShortPixel ke gambar galeri.

en: Enable to avoid conflicts with other gallery plugins installed. All galleries created earlier will stay unchanged. However, after enabling we recommend to check settings of other plugins where "gallery" post type is used.
id_ID: Memungkinkan untuk menghindari konflik dengan plugin galeri lainnya diinstal. Semua galeri buat sebelumnya akan tetap tidak berubah. Namun, setelah mengaktifkan kami sarankan untuk memeriksa pengaturan plugin lain di mana \ "gallery " Jenis posting digunakan.

en: Enable to avoid possible conflicts with a 3rd party Fancybox.
id_ID: Memungkinkan untuk menghindari kemungkinan konflik dengan Fancybox pihak ketiga.

en: Enable to configure single gallery settings and disable %s.
id_ID: Memungkinkan untuk mengkonfigurasi pengaturan galeri tunggal dan menonaktifkan %s .

en: Enable to crop images using the sizes defined for Custom Cover Image Size. Disable to resize images automatically using their aspect ratio.
id_ID: Memungkinkan untuk memotong gambar menggunakan ukuran yang ditetapkan untuk Custom Sampul Ukuran Gambar. Menonaktifkan untuk mengubah ukuran gambar secara otomatis menggunakan aspek rasio mereka.

en: Enable to crop images using the sizes defined for Custom Image Size. Disable to resize images automatically using their aspect ratio.
id_ID: Memungkinkan untuk memotong gambar menggunakan ukuran yang ditetapkan untuk Ukuran Custom Image. Menonaktifkan untuk mengubah ukuran gambar secara otomatis menggunakan aspek rasio mereka.

en: Enable to display a back link on a page where shortcode is used.
id_ID: Memungkinkan untuk menampilkan link kembali pada halaman di mana shortcode digunakan.

en: Enable to display all images in the lightbox after clicking cover image or URL instead of going to a single gallery page.
id_ID: Memungkinkan untuk menampilkan semua gambar dalam lightbox setelah mengklik gambar cover atau URL bukannya pergi ke halaman galeri tunggal.

en: Enable to display arrows.
id_ID: Memungkinkan untuk menampilkan panah.

en: Enable to display download button.
id_ID: Aktifkan untuk menampilkan tombol unduh.

en: Enable to display image title along with the gallery image.
id_ID: Memungkinkan untuk menampilkan judul gambar bersama dengan gambar galeri.

en: Enable to display the lightbox toolbar and arrows.
id_ID: Aktifkan untuk menampilkan bilah alat lightbox dan anak panah.

en: Enable to include galleries to your website search.
id_ID: Memungkinkan untuk menyertakan galeri untuk pencarian website Anda.

en: Enable to make the images in a single gallery unclickable and hide their URLs. This option also disables Lightbox.
id_ID: Aktifkan untuk membuat gambar dalam satu galeri tidak dapat diklik dan menyembunyikan URL-nya. Opsi ini juga menonaktifkan Lightbox.

en: Enable to open URLs above in a new tab.
id_ID: Memungkinkan untuk membuka URL di atas di tab baru.

en: Enable to show a back link in a single gallery page which navigate to a previous page.
id_ID: Memungkinkan untuk menunjukkan link kembali halaman galeri tunggal yang menavigasi ke halaman sebelumnya.

en: Enable to show likes counter for each social button.
id_ID: Memungkinkan untuk menampilkan penghitung suka untuk setiap tombol sosial.

en: Enable to show the lightbox when clicking on gallery images.
id_ID: Aktifkan untuk menampilkan lightbox ketika mengklik gambar galeri.

en: Enable to start the slideshow automatically when the lightbox is used.
id_ID: Memungkinkan untuk memulai slideshow secara otomatis ketika lightbox yang digunakan.

en: Enable to use a lightbox helper navigation between images.
id_ID: Memungkinkan untuk menggunakan navigasi bantuan lightbox di antara gambar.

en: Enable to use a single lightbox for multiple galleries located on a single page.
id_ID: Memungkinkan untuk menggunakan lightbox tunggal untuk beberapa galeri yang terletak pada satu halaman.

en: Enter the unique gallery slug.
id_ID: Masukkan siput galeri unik.

en: Enter your custom URL to link this image to other page or file. Leave blank to open a full size image.
id_ID: Masukkan URL kustom Anda untuk menghubungkan gambar ini ke halaman lain atau file. Biarkan kosong untuk membuka gambar ukuran penuh.

en: Error.
id_ID: Kesalahan.

en: Errors occurred when uploading images, not all images were uploaded to the galleries
id_ID: Terjadi kesalahan saat mengunggah gambar, tidak semua gambar diunggah ke galeri

en: Export Now
id_ID: Ekspor Sekarang

en: Export to CSV
id_ID: Ekspor ke CSV

en: Featured Image
id_ID: Gambar Pilihan

en: File
id_ID: Mengajukan

en: File name
id_ID: Nama file

en: File type
id_ID: jenis file

en: Filter
id_ID: Menyaring

en: Find Gallery Category
id_ID: Temukan Kategori Galeri

en: Galleries
id_ID: Galeri

en: Galleries Page
id_ID: galeri Halaman

en: Gallery
id_ID: Galeri

en: Gallery Categories
id_ID: Galeri Kategori

en: Gallery Categories list
id_ID: Daftar Kategori Galeri

en: Gallery Categories list navigation
id_ID: Navigasi daftar Kategori Galeri

en: Gallery Category
id_ID: Galeri Kategori

en: Gallery Hover Color
id_ID: Warna Arahkan Galeri

en: Gallery ID
id_ID: galeri ID

en: Gallery Images
id_ID: Galeri gambar

en: Gallery Layout
id_ID: galeri Tata Letak

en: Gallery Post Type
id_ID: Galeri Posting Mengetik

en: Gallery Settings
id_ID: Pengaturan Gallery

en: Gallery Shortcode
id_ID: galeri pendek

en: Gallery Slug
id_ID: galeri Slug

en: Gallery image border width (default is %s).
id_ID: Lebar batas gambar galeri (standarnya adalah %s).

en: Global Settings
id_ID: Pengaturan global

en: Grid
id_ID: kisi

en: Grid View
id_ID: Tampilan bergaris

en: Image Border
id_ID: gambar Border

en: Image Border Color
id_ID: Warna Gambar Border

en: Image Border Size
id_ID: Gambar Ukuran Border

en: Image ID
id_ID: ID gambar

en: Image Size
id_ID: Ukuran gambar

en: Image Title
id_ID: gambar Judul

en: Image Title Position
id_ID: Gambar Judul Posisi

en: Image size not defined
id_ID: ukuran gambar tidak didefinisikan

en: Images
id_ID: gambar

en: Images adding requires JavaScript.
id_ID: Penambahan gambar memerlukan JavaScript.

en: Import / Export
id_ID: Ekspor Impor

en: Import Now
id_ID: Import Sekarang

en: Import completed successfully
id_ID: Impor berhasil diselesaikan

en: Import from CSV
id_ID: Impor dari CSV

en: Input API Key. If you don't have an API Key, please  %s
id_ID: Masukkan Kunci API. Jika Anda tidak memiliki API Key, silakan %s

en: Input vars count %s i.e. the number of pictures in the gallery may be limited. Contact your administrator or hosting provider if you need to upload a large input vars count.
id_ID: Jumlah input vars %s, yaitu jumlah gambar dalam galeri mungkin terbatas. Hubungi administrator atau penyedia hosting Anda jika Anda perlu mengunggah jumlah input vars yang besar.

en: Insert
id_ID: Memasukkan

en: Install Demo Data
id_ID: Instal Demo data

en: Install Now
id_ID: Pasang sekarang

en: Install demo data to create galleries with images, post with shortcodes and page with a list of all galleries.
id_ID: Pasang data demo untuk membuat galeri dengan gambar, posting dengan shortcode dan halaman dengan daftar semua galeri.

en: Installation of demo data with some errors occurred.
id_ID: Instalasi data demo dengan beberapa kesalahan terjadi.

en: Instant Lightbox
id_ID: Lightbox instan

en: Invalid path
id_ID: Jalan yang salah

en: Last modified date
id_ID: tanggal diubah terakhir

en: Latest Galleries
id_ID: Galeri Terbaru

en: Leave blank to use the Gallery page template or enter a custom page URL.
id_ID: Biarkan kosong untuk menggunakan templat halaman Galeri atau masukkan URL halaman khusus.

en: Left
id_ID: Kiri

en: License Key
id_ID: Kunci lisensi

en: Lightbox
id_ID: Kotak lampu

en: Lightbox Button Label
id_ID: Lightbox Tombol Label

en: Lightbox Button URL
id_ID: URL Tombol Lightbox

en: Lightbox Helpers
id_ID: Pembantu Kotak Cahaya

en: Lightbox Settings
id_ID: Pengaturan Lightbox

en: Lightbox Thumbnails
id_ID: Gambar Kecil Kotak Cahaya

en: Lightbox Thumbnails Position
id_ID: Posisi Thumbnail Lightbox

en: Lightbox overlay opacity. Leave blank to disable opacity (default is %1$s, max is %2$s).
id_ID: Opasitas hamparan kotak cahaya. Biarkan kosong untuk menonaktifkan opacity (default adalah %1$s, maks. %2$s).

en: Link to the Galleries Page
id_ID: Tautan ke Halaman Galeri

en: List View
id_ID: Daftar View

en: Manually (default)
id_ID: Manual (default)

en: Masonry
id_ID: perkumpulan rahasia

en: Maximum cover image size. Custom uses the Image Dimensions values.
id_ID: Maksimum ukuran Penutup gambar. Kustom menggunakan Gambar nilai Dimensi.

en: Maximum gallery image size. "Custom" uses the Image Dimensions values.
id_ID: Maksimum ukuran galeri foto. \ "Custom " menggunakan Gambar nilai Dimensi.

en: Maximum upload file size %s. Contact your administrator or hosting provider if you need to upload a large file size.
id_ID: Ukuran file unggahan maksimum %s. Hubungi administrator atau penyedia hosting Anda jika Anda perlu mengunggah file berukuran besar.

en: Misc
id_ID: Lain-lain

en: Name
id_ID: Nama

en: New Gallery
id_ID: Galeri baru

en: New Gallery Category
id_ID: Kategori Galeri Baru

en: New Tab
id_ID: Tab baru

en: No Gallery Categories found
id_ID: Tidak ditemukan Kategori Galeri

en: No Gallery Categories found in Trash
id_ID: Tidak ada Kategori Galeri yang ditemukan di Sampah

en: No Gallery found
id_ID: Tidak ada Galeri ditemukan

en: No galleries
id_ID: Tidak ada galeri

en: No images found
id_ID: Tidak ada gambar yang ditemukan

en: No images found.
id_ID: Tidak ada gambar yang ditemukan.

en: No, go back to the settings page
id_ID: Tidak, kembali ke halaman pengaturan

en: Note
id_ID: Catatan

en: Number of Columns
id_ID: Jumlah kolom

en: Number of Galleries to Display
id_ID: Jumlah Galeri yang Akan Ditampilkan

en: Number of Images
id_ID: Jumlah gambar

en: Number of gallery columns (default is %s).
id_ID: Jumlah kolom galeri (default adalah %s ).

en: Number of images displayed per page (default is %d).
id_ID: Jumlah gambar yang ditampilkan per halaman (default adalah %d ).

en: On mouse hover
id_ID: Pada mouse hover

en: Overlay Color
id_ID: Hamparan Warna

en: Overlay Opacity
id_ID: Opacity hamparan

en: Pagination
id_ID: pagination

en: Parent Gallery Category
id_ID: Kategori Galleri Utama

en: Please, enable JavaScript in Your browser.
id_ID: Silahkan mengaktifkan JavaScript di browser Anda.

en: Plugin Settings
id_ID: ### Pengaturan Plugin ###

en: Plugin updates only PNG, JPEG, GIF, WPMP or XBM filetype. For other, please reload images manually.
id_ID: update Plugin hanya PNG, JPEG, GIF, WPMP atau XBM filetype. Untuk lainnya, silakan ulang gambar secara manual.

en: Posts data is missing.
id_ID: Tulisan data hilang.

en: Random
id_ID: Acak

en: Read More
id_ID: Selengkapnya

en: Read More Link Label
id_ID: Read More link Label

en: Remove Demo Data
id_ID: Hapus Demo data

en: Remove Image from Gallery
id_ID: Hapus Gambar dari Galeri

en: Remove from Gallery
id_ID: Hapus dari Galeri

en: Removing demo data with some errors occurred.
id_ID: Menghapus Data demo dengan beberapa kesalahan terjadi.

en: Restore
id_ID: Mengembalikan

en: Return to all albums
id_ID: Kembali ke semua album

en: Right
id_ID: Kanan

en: Rows
id_ID: Baris

en: Search Galleries
id_ID: Cari Galeri

en: See images &raquo;
id_ID: Lihat gambar & raquo;

en: Select %s
id_ID: Pilih %s

en: Select Gallery Category
id_ID: Pilih Kategori Galeri

en: Select bulk action
id_ID: tindakan massal pilih

en: Select crop position base (by default: center).
id_ID: Pilih posisi tanaman dasar (default: pusat).

en: Select galleries sorting order in your category. The sorting direction you can select in the %s
id_ID: Pilih urutan pengurutan galeri dalam kategori Anda. Arah pengurutan yang dapat Anda pilih di bagian %s

en: Select galleries sorting order in your galleries page.
id_ID: Pilih galeri menyortir urutan halaman galeri Anda.

en: Select images sorting order in your gallery. By default, you can sort images manually in the images tab.
id_ID: Pilih gambar menyortir urutan galeri Anda. Secara default, Anda dapat mengurutkan gambar secara manual di tab gambar.

en: Select the column alignment.
id_ID: Pilih perataan kolom.

en: Select the maximum gallery image size for the lightbox view. "Default" will display the original, full size image.
id_ID: Pilih ukuran galeri gambar maksimal untuk tampilan lightbox. \ "Default " akan menampilkan asli, ukuran gambar penuh.

en: Select the way galleries will be displayed on the Galleries Page.
id_ID: Pilih cara galeri akan ditampilkan pada Halaman Galeri.

en: Settings
id_ID: pengaturan

en: Settings saved
id_ID: pengaturan disimpan

en: ShortPixel Image Optimizer
id_ID: Pengoptimal Gambar ShortPixel

en: Shortcode
id_ID: Kode pendek

en: Show gallery counts
id_ID: Tampilkan jumlah galeri

en: Show hierarchy
id_ID: Tampilkan hierarki

en: Single Gallery Settings
id_ID: Pengaturan Galeri tunggal

en: Single Lightbox
id_ID: Lightbox tunggal

en: Slideshow
id_ID: slideshow

en: Slideshow Duration
id_ID: Durasi slideshow

en: Slideshow interval duration between two images.
id_ID: Slideshow durasi interval antara dua gambar.

en: Social
id_ID: Sosial

en: Social Buttons
id_ID: Tombol Sosial

en: Social Networks
id_ID: Jaringan sosial

en: Social Sharing Buttons Settings
id_ID: Sharing sosial Tombol Pengaturan

en: Sorry, no gallery found.
id_ID: Maaf, tidak ada galeri ditemukan.

en: Sorry, nothing found.
id_ID: Maaf, tidak ditemukan.

en: Sort Albums by
id_ID: Album Urutkan berdasarkan

en: Sort Galleries in Category by
id_ID: Urutkan Galeri dalam Kategori berdasarkan

en: Sort Images by
id_ID: Urutkan Gambar dengan

en: Support
id_ID: Mendukung

en: Switch to the list view
id_ID: Beralih ke tampilan daftar

en: Switching to another mode, all unsaved data will be lost. Save data before switching?
id_ID: Beralih ke mode lain, semua data yang belum disimpan akan hilang. Menyimpan data sebelum beralih?

en: The grid view for the Gallery images requires JavaScript.
id_ID: Tampilan kotak untuk gambar Galeri membutuhkan JavaScript.

en: The number of images you can add to the gallery depends on your server settings. If you have problems saving the gallery, try reducing the number of images in it.
id_ID: Jumlah gambar yang bisa Anda tambahkan ke galeri, tergantung pada pengaturan server Anda. Jika Anda mengalami masalah dalam menyimpan galeri, cobalah mengurangi jumlah gambar di dalamnya.

en: Tilled
id_ID: Digarap

en: Title
id_ID: Judul

en: Title:
id_ID: Judul:

en: Top
id_ID: Puncak

en: Trash
id_ID: Sampah

en: Unclickable Thumbnail Images
id_ID: Gambar Kecil yang Tidak Dapat Diklik

en: Update Images
id_ID: Gambar pembaruan

en: Updating images...
id_ID: Memperbarui gambar ...

en: Upgrade to Pro
id_ID: Upgrade ke yang lebih baik

en: View
id_ID: Melihat

en: View &#8220;%s&#8221;
id_ID: Lihat & # 8220; %s & # 8221;

en: View Gallery
id_ID: Lihat Galeri

en: View Gallery Category
id_ID: Lihat Kategori Galeri

en: View more
id_ID: Selengkapnya

en: View page with examples
id_ID: Lihat halaman dengan contoh-contoh

en: View post with shortcodes
id_ID: Lihat posting dengan shortcode

en: Warning
id_ID: PERINGATAN

en: When deleting a category, the galleries that belong to this category will not be deleted. These galleries will be moved to the category %s.
id_ID: Apabila menghapus kategori, galeri yang termasuk dalam kategori ini tidak akan dihapus. Galeri-galeri ini akan dipindahkan ke kategori %s.

en: Yes, install demo data
id_ID: Ya, data pemasangan demo

en: Yes, remove demo data
id_ID: Ya, menghapus data demo

en: You are about to remove these items from this gallery.
     'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
id_ID: Anda akan menghapus item dari galeri ini. \ N 'Batal' untuk menghentikan, 'OK' untuk menghapus.

en: You are about to remove this image from the gallery.
     'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
id_ID: Anda akan menghapus gambar ini dari galeri. \ N 'Batal' untuk menghentikan, 'OK' untuk menghapus.

en: You can add only images to the gallery
id_ID: Anda dapat menambahkan hanya gambar ke galeri

en: You can't delete default gallery category.
id_ID: Anda tidak dapat menghapus kategori galeri default.

en: ms
id_ID: Nona

en: no title
id_ID: tanpa judul
